Ne, ne razmišlja se o ženi onoga trena kada se nešto desi! O ženi se razmišlja uvek. Muškarci to čini iz hiljadu razloga, ali to ovde nije tema. U ovoj priči oni treba da ostanu po strani. Barem za kratko.
Pitanje je kako o ženi razmišlja – ŽENA. Bila ona majka, sestra, prijateljica, poznanica… Kako sve mi razmišljamo o ženi: onoj koja prođe tik do nas, onoj koju viđamo na poslu, u prodavnici, na ulici, u kafiću, na televiziji. I koliko žena o ženi izistinski misli, koliko deli govor tela, lica, govor, ili razgovor. Koliko umemo da vidimo, čujemo i osetimo? Ali – zaistinski? I glavno pitanje koliko smo potčinjene onom uvreženom, možda kolektivnom nesvesnom, koliko trpimo i kada volimo, ili odlučimo da ne volimo, ili samo ne volimo? Koliko trpimo i pristajemo na trpljenje?
Mesec je januar u kome je rođena Simon de Bovoar. Njena je rečenica ona s početka: ŽENA SE NE RAĐA, ŽENA POSTAJE. Simon je bila Francuskinja, feministkinja, fatalna za najvećeg egzistencijalistu Žan Pol Sartra, osuđivala je brak, jer žene čini robinjama. I sa Sartrom imala strasnu vezu, ali slobodnu. Rekla je da ju je on samo jedanput izneverio – kada je prvi umro. Vele da joj je život bio kontraverzan, da je imala i ljubavnicu, no suštinski nas se to ne tiče.
Zašto onda započinjemo u mesecu januaru sa Simon? Upravo zbog njenog ključnog eseja DRUGI POL. U njemu veli: ,,Muškarac koji ženu čini Drugim pronaći će dakle u njoj snažno saučesništvo. Tako žena ne zahteva da postane subjekat, zato što za to nema konkretna sredstva, oseća nužnu vezu koja je veže uz muškarca, a da pritom ne uspostavlja reciprocitet te se često zadovoljava svojom ulogom Drugoga.” Dakle, mi pristajemo biti drugi pol. Ili veli: ,,Odbiti biti Drugo, odbiti suučesništvo s muškarcem, za nju bi značilo odustati od svih prednosti koje joj savez s nadmoćnom kastom može pružiti.” I dodaje da muškarac uopšte ne sumnja da je svet njegov, a žene jedva da u to sumnjaju. Da ne se ni ne pominjem antička Grčka kada se Platon zahvaljivao bogovima prvo jer su ga stvorili slobodnim i ne robom, a drugo jer su ga stvorili muškarcem, a ne ženom. (Aristotela i njegovo razmišljanje o ženama, koje je prihvatio srednji vek, ne smem ni natuknuti.)
Dakle – moje glavno pitanje je zašto pristajemo na bilo šta što ne osećamo i ne želimo. Jer nakon svih razmišljanja – pristajemo, to je moj definitivni odgovor. Ne kažem da i muškarci ne pristaju na određene stvari, ali sam spočetka rekla da oni sad nisu tema. (Pri tome ne mislim ni da je njima lako, daleko od toga.) I kako devojke-devojčice naučiti da se ženom ne rađa, da se na tome radi i da žena – postaje. I tu imam problem, nekolike probleme. Najpre, da li će se društvo (mislim, naravno, nanovo prvo na žene, majke, ljubavnice, sestre, prijateljice i poznanice) promeniti? Hoće li se IZISTINSKI promeniti? Plašim se da je odgovor NE. I drugo, ili druga pitanja – kako vaspitati i obrazovati te devojčice. Naučiti ih da POSTANU žene, prave, odistinske, odlučne, stamene. Da dođu do toga da ne prihvataju da su druge, bilo pol, bilo druga violina u bilo kom orkestru. Da pokušaju da barem negde budu prva. Da ih naučimo da one to mogu. I da pri tom nikoga ne ugrožavaju, naročito ne druge žene. I koju ćemo im lektiru dati, šta da čitaju, o čemu da razmišljaju, kako da se ponašaju i nauče da kažu ne?
Imamo li, uopšte, mi kao žene, bilo kakvu ideju o tome? Ili ćemo samo tek podleći trenutnoj halabuci, naći motiv da budemo još ogorčenije, nezadovoljnije, nemotivisanije? I, po ko zna koji put konstatovati da je svet skup muških pogleda, vizija i ostvarenih želja. I nastavićemo s lošim savetima za svoje ćerke, prijateljice, poznanice, možda buduće unuke? I zadovoljiti se tamo nekim kaznama koje, suštinski, ništa neće promeniti.
Hoćemo li smoći snage za odistinske promene, ili će nam se i nadalje sve svoditi za određena svesna, ili nesvesna pristajanja? I nezadovoljstva koja će se množiti i račvati – u nedogled?
Уважена пријатељице и колегинице др Александра,
Надам се, пре свега, да ће ова моја прва порука у (Н)овој 2021. години затећи тебе и све које волиш у одличном здрављу и расположењу.
Захваљујем на смелости да се постави један овакав сајт и то баш на Савин дан, у чему проналазим и видим својеврсни “прст судбине”.
Импресиониран сам текстом који тако ла(х)ко излази из срца и душе, једне врхунске интелектуалке, Мајке, супруге, комшинице и јаранице… зашто?
1. Веома је битно истакнути оно што историчари књижевности наглашавају, као голе чињенице: Жан Пол Сартр “препознатљив” је као философ јеврејског порекла са својом равноправном пратиљом Симон.
2. Растужује чињеница да је Комитет за доделу Нобелове награде доделио ово признање, без новца јер га се одрекао, само великом Писцу и творцу егзистенцијализма, али не и његовој вољеној изабраници Симон. Неправда!?
3. Све је “лансирано” на Дан сећања на жртве у коме је ослобођен логор смрти “Аушвиц” пушкама јунака “Црвене армије” и где је “нацистичка машинерија” немилосрдно ливидирала милионе жидова…
Благословљена била и због спомињања древног хеленског философа Платона чији сам присталица (Светло), више него Аристотела (кретање), међутим, много пре њих је Бог одабраном народу спустио небеску Објаву где је лепо објашњено стварање жене од Првог човека и нашег праоца – Адама, Бог му се смиловао…
И на крају, још да је еминентна Симон де Бовоар умела писати ћирилицу? Јах, па где би јој био крај?
Убеђен сам да нећу бити, још дуго, први који беше написао ових неколико редака те да ће те конкретно подржати многе другарице…
Лп,
Незировић Сенахид, зв. Сенко
Хвала, драги пријатељу.
Jako, snazno, u centar, bravo Saska
Hvala, draga. Veoma mi znači ova podrška.
Draga Aleksandra, čestitam za otvaranje bloga. A na tvoja zahtevna pitanja odgovaram pesmom.
DORA MAAR
ti se ne sećaš zato ja pamtim
hodale smo jedna pored
druge po bulevarima
pored šarenih izloga
bilo je u njima
štošta ali ponajviše
mutnog beogradskog neba
u stvari oblaka koji su
se skrasili između otmene
robe i loše opranog stakla
i svih onih poruka kao
što muškarci žele ili
fantastična ponuda
naočare + korekcijska sočiva
bulevar umetnosti 4
ili za magičnu lepotu
vaših očiju paris bourjois
htedoh da te pitam
za tvog oca od koga si uzela
samo dio prezimena
htedoh slušati priče
o tvojim fotografijama
koje si razvila
baš htedoh kad se ti okrete
i upita me zar ne znaš
u tom trenu ugledah
iza tvoje glave na staklu
ispisane reči
Theodora Markovitch
Prisonnière du regard
Draga Teodora,
pesma je divna.
Ali, skroz sam zbunjena – može li pobliže nešto? Tako je intimno, drugačije.
Veliki pozdrav